Altın Çınar Film Festivali’nden Muhteşem Gala

Altın Çınar Film Festivali’nden Muhteşem Gala

5.Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Gala Gecesinde Ödüller Sahiplerini Buldu.

 

 

 

Bu yıl beşincisi düzenlenen, Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Türkiye ve dünyadan önemli yönetmen ve oyuncuları Kayserili sinemaseverlerle buluşturdu. Dört gün süren festival boyunca katılımcılar çeşitli mekanlarda ücretsiz film gösterimleri ve söyleşilere katılma fırsatı yakaladı.

Her yıl farklı bir uluslararası temada düzenlenen festivalin bu yıl ki teması ise Balkan Sineması oldu. Senarist ve Yönetmen Jasmin Durakovic ve Yapımcı Amira Kudumovic Görgülü’nün filmleri sinemaseverlerle buluştu.

Festivalin son gününde İl Kültür Turizm Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirilen gala gecesine Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, İl Kültür Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici katıldı.

Açılış programında konuşan Vali Süleyman Kamçı Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünü hatırlatarak böyle bir festivalin Kayseri’de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Festival Yönetmeni Kerim Abanoz ise konuşmasında tamamı üniversite öğrencisi olan ve gönüllü olarak çalışan festival ekibine teşekkür etti. Abanoz “ Beş yıl önce festivalin bu noktalara gelebileceğini hayal edemiyorken şuanda hayallerimizin de ötesindeyiz” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş ise temel amaçlarının sinemaya ömrünü adamış Yeşilçam sanatçılarına vefa borcunu ödemek ve Kayseri’ye kültürel olarak katkıda bulunmak olduğunu ifade etti.

Oyuncu Bengi İdil Uras ve oyuncu Çağrı Çıtanak’ın sunuculuğunu yaptığı gala gecesinde Yeşilçam’ın değerli oyuncuları da anıldı. Oyuncu Yılmaz Gruda’ya “Yaşam Boyu Onur Ödülü’’  ve oyuncu Aytaç Arman’a ‘’Sinemanın Çınarı Ödülü’’ verildi.

Festivale yarışma kapsamında animasyon film kategorisinde 26, belgesel film kategorisinde 62 ve kısa film kategorisinde tam 160 film katıldı.

En İyi Animasyon Film kategorisinde “Tavşan Kanı” filmi İle Yağmur Altan, En İyi Belgesel Film kategorisinde “Son Alkış” belgesi ile Mehmet Cansız ve En İyi Kısa Film kategorisinde ise “Kot Farkı” filmi ile Ayris Alptekin ödül aldı.

Birçok yönetmen, oyuncu, senarist ve akademisyenin yanı sıra sanatçı Burak Kut, sinema eleştirmeni Burçak Evren, oyuncu Serkan Şenalp, yönetmen Faysal Soysal’da 5. Altın Çınar Film Festivali’nde yer aldı.

Sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festival hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi.