Ulusal Animasyon Film Seçici Kurul

Varol Yaşaroğlu – Jüri Başkanı – Karikatürist&Yapımcı

“Kendi yarattığımız hayal dünyasında her şeyi değiştirmek mümkün” söylemini yaşam tarzı yapmış;
mizah, karikatür ve animasyona aşık, Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000′in kurucusu.
2002-2005 yıllarında Kanal D’de Grafi2000 programını sunmuştur.
Karikatür, illüstrasyon ve animasyon çalışmalarının hepsini ekibiyle birlikte kağıt kaleme
hiç dokunmadan bilgisayar ortamında oluşturan Varol Yaşaroğlu, çeşitli üniversitelerde
Bilgisayar-internet ve mizah üzerine seminerler verirken, “Ekonomist” ve “Capital”
dergilerinin karikatüristliğini ve illüstratörlüğünü yapmaya devam ediyor.
11 Şubat 2013 tarihinde yayına başlayan,  Türkiye’nin yetişkinlere yönelik ilk animasyon dizisi Fırıldak Ailesi’nin yapımcısı ve karakterlerinin yaratıcısıdır.23
Nisan 2016’da ön gösterimini yapmış ve 2 Mayıs 2016 tarihinde resmi olarak başlamış olan Kral Şakir çizgi dizisinin yaratıcısıdır, Berk Tokay ve Haluk Can Dizdaroğlu ile.
Varol Yaşaroğlu (was born in 1968) Turkish animation producer and cartoonist:
Possible to change we created everything in the wolrd of imagination did life style your discourse;
humor,cartoon and in love to animation,Big Head’s and Grafi 2000’s creator. He presented Grafi 2000 programs on Canal D in years 2002-2005.Cartoon,illustration and animation up with together his team without ever touching to paper pen on computer environment which by created Varol Yaşaroğlu while give seminars  onto computer-internet and humor,continuing did ”Economist”and ”Capital’ magazines caricatured. Began which starter broadcasting on 11 Ferbruary 2013,he producer and creative characters Fırıldak Ailesi first animation series adult oriented Turkey’s.He did prewiev on 23 April 2016 he creator with Berk Tokay and Haluk Can Dizdaroğlu cartoon which  began to be by official 2 May 2016 King Şakir.

Burak Kut – Şarkıcı&Oyuncu

Burak Kut, Çapa Ortaokulu’na gittiği yıllarda okul orkestrasıyla birlikte yaptığı çalışmalarla müzik kariyerine başladı. Daha sonra Şehremini Lisesi’ne devam etti fakat müzik derslerinin olmaması sebebiyle, ikinci senesinde olmasına rağmen oradan ayrılarak İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne başvurdu ve sınavlardan birincilikle geçerek okula girmeye hak kazandı. Sanatçı burada flüt ve piyano eğitimi aldı. Okul korosunun solistliğini üstlendiği lise yıllarında gerek kendi okulu, gerekse Kabataş Erkek Lisesi adına katıldığı yarışmalarda 3 yıl üstüste birinci oldu.Mezuniyeti sonrasında Hakan Peker ile anlaşarak ilk albümünü 29 Nisan 1994’te, “Benimle Oynama / Çılgınım” adıyla çıkardı. Hem müziği, hem de kişiliğiyle bir anda dikkatleri çeken ve Türkiye’nin “Bebetosu” lakabı yakıştırılan sanatçı, milyon barajına yakın bir tiraj elde eden bu albümün çıkışını takip eden iki sene içerisinde 300’e yakın konser verdi. Pek çok başarıyı beraberinde getiren bu albümle birlikte, o yıllarda Türkiye’de verilen hemen hemen bütün müzik ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Avrupa “MTV Local Hero” ödülünü de kazandı.

 

As a child, Burak attended Music with Çapa and played in the orchestra for many years. He continued playing in an orchestra until he entered high school at İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, where he began to play flute and piano. Burak then attended Kabataş Erkek Lisesi, coming third to Kenan Doğulu in a school competition the first year, he won the competition three years running.

He released his first album Benimle Oynama/Çılgınım with Peker Music. His rise to fame rocketed, performing over 300 concerts soon after the album was released. He also won the European MTV “Local Hero Award” around this time. Burak did most of the work on his second album Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim. His song Yaşandı Bitti gained airplay in New York City, and his popularity now stretched out to the United States.Burak Kut released his first Turkish EP, Sevginin Her Hali in 2013. The record just contains 3 songs all been written by Burak self.

In 2015 Burak, released his first 1 track only song – written by himself – “Olduğu Kadar Olmadı Kadar”. He also announced in a press presentation in October 2015, he’s releasing a featuring album with Greece singer Katy Garbi, expected to release somewhere in December 2015.


Yeşim Kunter – Oyun Uzmanı&Fütürist

Oyun Uzmani ve Futurist Yesim Kunter, oyun kavramini insan davranislari bilgisi ile birlestirip yeni deneyimler yaratmak ve yeni is-gelecek tasarimlarinda kullanmaktadir.Amaci insan davranışları konusundaki bilgi birikimini oyun kavramıyla birleştirip  yeni deneyimler ve yeni fırsatlar yaratmaktir.Oyun kavraminin yaratici dusunce ile olan iliskisini vurgulamak amaciyla dunya capinda tasarim-danismanlik uygulamalari, seminerler, atolye calismalari ve liderlik calismalarinda bulunmaktadir.Bilkent Ic Mimarlik ve Fashion Institute Technology Toy Design lisans egitiminden sonra dunyanin onde gelen oyuncak firmalarindan Toys R Us, Lego ve Hasbro’nun ArGe bolumlerinde uzun yillar calismis, New York (USA), Billund(Danimarka)’da bulunmusttur. Yeni deneyimleri tanımak  ve  tanımlamak arzusuyla, geleceği aydınlatma tutkusunun mesleğini kendi tanımıyla “Oyun Gelecekçiliği”ne dönüştürdüğünü ifade eden Yeşim uzun süredir Londra’da yaşamını sürdürmektedir.

Yesim Kunter is a recognized play expert and a creative strategist understanding behavior of people to create new experiences and define new opportunities.As a consultant; develops “playful” experiences for Fortune 500 Companies, Universities, Communities by applying ‘Play Philosophy’ to products, environments, communities, culture creation as well as market research with future scoping; She has facilitated numerous successful ‘PlaytoInnovate® Workshops’ and held talks at prestigious conferences such as World Innovation Convention, TEDx.Previous to her consultancy she had worked for Toys R Us, Lego and Hasbro. Yesim Kunter is based in London, and perceives the world as one big playground in order to unleash new ideas, innovative solutions for all ages and in all forms.


Sevilay Bozdemir – Prodüktör

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ( 1993).1992 ‘de TRT İstanbul Televizyonu’nda  video montajcı olarak göreve başladı.2001 yılından itibaren TRT İstanbul Televizyonunda yapımcı ve yönetmen oldu. Çocuk programlarında uzmanlaştı ve 2005 yılında Çocuk ve Gençlik Programları Müdürü oldu. 1 Kasım 2008 de yayına başlayan  TRT ÇOCUK Kanalı oluşum aşamasında görev aldı. 2015 yılına kadar TRT Çocuk Kanalı’nda müdürlük yaptı. 2015 yılından bu yana TRT İç Yapımlar Koordinatörlüğünde Prodüktör olarak çalışmaktadır.

Sevilay Bozdemir – Productor

She graduate of Istanbul University communication faculty (1993).
1992 began her career in television as a video editor in TRT Istanbul.
Producer at TRT Istanbul television became the Director since 2001. She specialized in children’s programs and youth programs in 2005 as director. Sevilay Bozdemir has worked at TRT Kids channel which started broadcasting on november 2008 . 2015 has been a director on the Kids channel TRT.  She is working at TRT under the coordination of domestic productions as a producer since 2015.

Doç.Dr.Nazlı Eda Noyan – Yönetmen&Akademisyen

1974’te İzmir’de doğdu. Sırasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Florida Üniversitesinden burslu olarak grafik tasarım alanında lisans ve yüksek lisans derecelerini aldı. Türk melodram afişleri ve sosyal içerikli grafik tasarım üzerine yüksek lisans tezleri bulunmaktadır. UNICEF Gana’da tasarımcı stajyer olarak çalıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde sanat tarihi dalında Türk sinemasında film jenerikleri tarihi konulu tezi ile doktor unvanını aldı. Farklı dergi ve kitaplarda serbest illüstratör, tasarımcı, editör ve yazar olarak çalışmaktadır. Sanat ve tasarım geçmişi kent yaşamına dair sosyal konular ve etkileşimli grafik mecra araştırmalarına vurgu yapan çeşitli biçim ve içerikten oluşur. Aynı zamanda ödüllü, ulusal ve uluslararası festival ve sergilerde gösterilmiş animasyon ve video çalışmaları, kişisel sergileri, çocuk kitabı projeleri vardır. Son yıllarda işlerinin büyük bir bölümü sosyal temalı projelerden kişisel temalı olanlara kaymıştır. Farklı mecralarda sanat ve tasarım çalışmalarına ve film projelerine İstanbul’da devam etmekte ve Doç. Dr. unvanıyla Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü Başkanlığı ve aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir. İki kız çocuğu annesidir.

 

Assoc. Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan – Director & Academy

Born in Izmir, 1974. Earned her BA and MFA degrees in graphic design on scholarship from Dokuz Eylül University, Bilkent University and University of Florida. Her master thesis topics include posters of Turkish melodrama and graphic design for social good. Worked as an intern designer in UNICEF, Ghana. Received her PhD degree from Istanbul Technical University with her thesis on film title design in Turkish Cinema. She’s an Assoc. Prof. and the chair of Photography and Video Department, in Faculty of Communications Bahçeşehir University in Istanbul. She has been working as a freelance illustrator, designer, editor and writer in various magazines and books. Her artistic and design background consists of diverse form and content with an emphasis to social issues in urban life and the explorations of interactive graphic mediums. Her work also consists of solo exhibitions, children’s books and award winning animations and videos screened worldwide. In the recent years, her main body of work has moved from socially charged projects to very personal ones. She continues art and design works in different mediums and film projects in Istanbul besides her work. Associate Professor the title of Bahçeşehir University Faculty of Communication, Department of Photography and Video Department and also Bahçeşehir University Cartoon and  Animation Department carries out the task. Assoc. Prof. Dr. Noyan has two daughters.